25 underskrifter nådda
Till: Stena Fastigheter AB
Protest mot hyresparkeringarna på Tölö Ängar
- Tilldelade och fasta parkeringsplatser så vi vet att vi har en plats när vi kommer hem.
- Sänk hyreskostnaden då den kommunala är väldigt mycket lägre. Eftersom vi bor i Hallands län skall parkeringshyran regleras enligt Kungsbacka kommun och Hallands län och inte Västra Götalands län eller Göteborgs kommun. Detta även när hyreshöjningar sker.
- Regelbundna kontroller av parkerade fordon.
- Vi vill att ni ser över parkeringen kring laddstolparna på Magnoliavägen. Det vore rimligt att om man hyr plats och laddplatserna inte är fullbelagda, få parkera på en sådan plats utan böter. En lösning vore Ex: genom plombering eller varför inte nyckel på laddlocken samt fasta reserverade platser även på elbilsplatserna! Vi vill också se laddplatserna mer utspridda i området än att bara samla dessa på ett och samma ställe för att underlätta det vardagliga som att bära babyskydd, matkassar etc.
Varför är det viktigt?
Hej Stena Fastigheter AB i Göteborg!
Vi i området Tölö Ängar som hyr bostad av er samt hyr parkeringsplats, så kallad oreserverad då vi inte blir tilldelade någon specifik genom Epark som ni anlitar. Vi Vill här med lämna in denna protest genom denna namninsamling då parkeringen inte fungerar som den bör! Detta gäller även de parkeringar där elstolparna på Magnoliavägen är.
Vi är flertalet hyresgäster som lagt in klagomål om att det inte finns parkeringsplatser in till närmsta parkering i förhållande till vårat boende och att felparkerade bilar står på våra platser, utan resultat.
Med tanke på att vi betalar ett högt pris för hyra av parkering i förhållande till hur kommunens hyra ligger så är detta det minsta vi kan begära som hyresgäster hos er och vill snarast se en förändring!
Detta för att öka trivsel och undvika osämja i området mellan hyresgäster, underlätta vardagen och slippa leta efter parkeringsplatser efter ex. arbete.
Detta för att öka trivsel och undvika osämja i området mellan hyresgäster, underlätta vardagen och slippa leta efter parkeringsplatser efter ex. arbete.
Hur den kommer att överlämnas
Ett personligt möte där utskriften av insamlingen lämnas över.