Hoppa till huvudinnehåll

Till: Gymnasienämnden och skolledningen i Mora kommun

Avveckla inte Friskvårdsutbildningen på Mora Gymnasium!

Vi vill att beslutsfattarna avfärdar avvecklingsbeslutet för Friskvårdsutbildningen på Mora gymnasium.

Varför är det viktigt?

Att avveckla en utbildning som gett och fortsatt ger så oerhört mycket inspiration och framförallt GLÄDJE (!!!) till träning, hälsa och motion för så många unga är ett uruselt beslut.
På friskvård PT-linjen går idag cirka 90 elever och är ett alternativ till utbildning för dem som en "vanlig" idrottsutbildning inom dem större sporterna inte passar för. 

Ett alternativ för dem som vill fortsätta att utvecklas och lära sig mer inom träning och friskvård när man börjar gymnasiet, en tidpunkt då de flesta idag tyvärr slutar med sitt idrottande. 
Ett alternativ till utbildning där man lär sig mer om sig själva och sin kropp, där man blir van att leda i en bekväm och harmonisk miljö, och där man får prova på en stor mängd olika tränings- och motionsformer. 
Ett alternativ till utbildning som bidrar till att motverka en inaktiv livsstil hos unga, ett alternativ som bidrar till att öka inlärningsförmågan under gymnasiet och resten av livet, ett alternativ som bidrar till ett lång och hälsosamt liv.

Att ta bort Friskvård-PT innebär att ta bort en utbildning som fångar upp, ger kunskap och utvecklar ungas intresse för träning, hälsa och motion. En utbildning som bidrar till att fler unga engageras i föreningslivet och lokalsamhället. En utbildning som bidrar till hela bygden och norra Dalarna. En utbildning som har en personal som i sitt dagliga arbete utför stordåd genom att inspirera och glädja. En utbildning och personal som skapar just det Mora Gymnasium står för: trygghet, engagemang, respekt och kvalité, TREK. 

Avslutningsvis så får vi hoppas att beslutsfattare kryper till korset och avfärdar avvecklingsbeslutet för Sveriges bästa idrottsutbildning.
Mora, Sverige

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Uppdateringar

2025-11-07 10:36:47 +0100

100 underskrifter nådda

2025-11-07 09:55:48 +0100

50 underskrifter nådda

2025-11-07 09:46:23 +0100

25 underskrifter nådda

2025-11-07 09:42:25 +0100

10 underskrifter nådda