Hoppa till huvudinnehåll

Till: Leo Shahandeh, VD Biltema

Biltema, markera mot rasismen ni sporrat i Kiruna

Biltemas skylt är blå och vit, med himmel bakom
I helgen exploderade Kiruna i fördomar, hat och rasism på nätet – på grund av Biltema.

Ilskan handlar om ett nytt varuhus, och i skottlinjen för ilskan står renskötarna i Gabna sameby.

Biltema tittar på i tystnad
medan hatet frodas på Reddit, Jodel och Facebook. De kunde förebyggt den här hatstormen genom att lyssna på renskötarna från början.

Nu måste Biltema markera mot hatstormen deras varuhus sporrat. Mejla Biltemas VD idag för att visa att vi är många som står upp mot hat och splittring, och som kräver bättring när de fortsätter sin etablering i Kiruna.

Varför är det viktigt?

Samhällsklimatet för minoriteter i Sverige blir allt dystrare. Rasismen växer. En av de minoriteter som drabbas är samerna. 

Nyligen ville Biltema och andra handlare etablera sig på ett markområde i Kiruna som Gabna sameby behöver för sin renskötsel. I stället för att lyssna på samerna i Gabna inleddes en rättslig strid om marken. 

Gabna fick rätt i domstol. Det blir inget Biltema där. Följden? En hatstorm mot renskötarna.

Det sker på Reddit, på Jodel, i lokala Facebook-grupper. Även ledande politiker stämmer in i kören av kritiska röster mot Gabna och renskötseln.

Handelskedjan Biltema, liksom Kiruna kommun med dess detaljplaner, bör göra om och göra rätt. Enda vägen till samexistens med rennäringen är att lyssna, visa hänsyn och vara redo att anpassa planerna efter renens behov.

Kan kommunen och Biltema axla sitt misstag och markera mot hatstormen som deras klavertramp orsakat? Mejla Biltemas VD idag för att visa att vi är många som står upp mot hat och splittring, och som kräver bättring när de fortsätter sin etablering i Kiruna.

Källor


Kiruna, Sverige

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Uppdateringar

2026-04-27 16:24:25 +0200

100 underskrifter nådda

2026-04-27 16:20:55 +0200

50 underskrifter nådda

2026-04-27 16:18:59 +0200

25 underskrifter nådda

2026-04-27 16:17:17 +0200

10 underskrifter nådda