Hoppa till huvudinnehåll

Till: Kommunfullmäktige i Upplands-Bro

Stoppa försäljningen av Ekhammarskolan och Brohuset

Kommunfullmäktige behöver lägga ned förslaget om att sälja ut delar av Ekhammarskolan och Brohuset. 

Initiativet till insamlingen är taget av mig som privatperson, jag har ingen politisk agenda utan vill bara visa att vi är många som opponerar oss emot förslaget.

Varför är det viktigt?

Kommunens skolor, äldreboenden och andra viktiga verksamheter ska finnas kvar i kommunens egen kontroll – inte säljas ut till privata aktörer för att sedan hyras tillbaka till ökade kostnader. Erfarenheter från flera svenska kommuner visar att så kallade sale and lease back-affärer kan bli mycket dyra på sikt och leda till att kommunen tappar både handlingsfrihet och kontroll över sina egna lokaler.

Både Sveriges Kommuner och Regioner och Kommuninvest har varnat för riskerna med denna typ av upplägg. I många fall har det visat sig både tryggare och billigare för kommuner att själva äga sina fastigheter.

Det finns flera exempel där kommuner sålt ut lokaler för att sedan behöva hyra tillbaka dem till höga kostnader, bland annat i Härnösand, Nacka och Uppvidinge. Konsekvenserna har blivit ökade kostnader och minskad möjlighet att själva styra över viktiga samhällsfunktioner.

Om kommunfullmäktige driver igenom detta förslag riskerar kommunen att försvaga en redan ansträngd ekonomi och samtidigt göra sig mer beroende av privata fastighetsägare i framtiden.

Hur den kommer att överlämnas

Namninsamlingen kommer lämnas till kommunfullmäktig alternativt lämnas in som ett medborgarförslag till kommunen.

Ett delmål med namninsamlingen är att nå 3500 underskrifter för att kunna lämna in den vid kommunfullmäktiges samanträde den 10/6. Insamlingen kommer ligga kvar även efter detta datum tills sakfrågan är definitivt vunnen, eller förlorad.

Upplands Bro, 196 31 Kungsängen, Sverige

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Uppdateringar

2026-06-11 17:29:59 +0200

Korrigering av datum, den 29e juni är datumet för extramötet.

2026-06-11 17:24:02 +0200

Hej!
Eftersom vi fortfarande är en bra bit från det antal underskrifter som vi ursprungligen siktade på, ser jag det som mer strategiskt att vänta med att lämna över namninsamlingen till den 29 juli.
Då kommer kommunfullmäktige att hålla ett extramöte om vilka privata aktörer som har visat intresse för ett köp samt hur deras anbud ser ut.
Därför vill jag uppmana er att fram till den 29 juli fortsätta sprida namninsamlingen så mycket ni kan. Ju fler underskrifter vi samlar in, desto tydligare kan vi visa att vi är många som hoppas att kommunen tänker om i frågan.
Tack för ert engagemang!

2026-05-20 09:11:03 +0200

Hej! Jag skickade igår ut ett mail till dem som skrivit under. Jag trodde att det skulle komma ut lite mer omgående så informationen i mailet är felaktig vad gäller antalet underskrifter. I skrivande läge har vi ju snarare 225 underskrifter.

2026-05-19 22:47:25 +0200

God kväll! Vi fick tydligen en liten blänkare i mitt i, kul! Det kanske kan hjälpa spridningen lite.
Men det viktigaste nu är faktiskt att ni alla delar vidare namninsamlingen. Vi är närmare 200 som skrivit under...tänk om ni alla kunde få med 10 var på tåget...

https://www.mitti.se/nyheter/protest-mot-forsaljning-av-skola-och-medborgarhus-6.3.366109.7fad65c138

2026-05-19 16:12:05 +0200

Vi kämpar vidare! Jag kommer försöka få upp lite posters runt om för sakens skull. Hjälp gärna till om ni har möjlighet, delar länken här.

https://drive.google.com/file/d/1HSn30vl8BtOFxu7eiAZqioJRR5rh86L_/view?usp=drivesdk

2026-05-19 00:18:55 +0200

100 underskrifter nådda

2026-05-18 20:53:31 +0200

50 underskrifter nådda

2026-05-18 20:14:03 +0200

25 underskrifter nådda

2026-05-18 19:16:58 +0200

10 underskrifter nådda