Hoppa till huvudinnehåll

Till: Hökarängsborna

Stötta bygget av en tillgänglig entré till Konsthall C

Skiss på ny entré av Spridd.
Skapa opinion för byggnationen av en tillgänglighetsanpassad entré till Konsthall C.

Varför är det viktigt?

Vi vill bygga en tillgänglighetsanpassad entré som öppnar upp byggnaden mot Fagerlidsparken. Samtidigt vill vi använda det utrymme som finns mellan konsthallen och tvättstugan, det som idag kallas Tvättstugemuseet, för att bli en plats för kultur och möten.

Tänk dig en plats där du kan lyssna på poesi, arrangera en konsert eller bara spontant träffa dina grannar. En plats där leken och konsten möts på lika villkor. 

Huset där Konsthall C ligger kallas ”Blå taket”, tanken var att det skulle vara mer än bara en tvättstuga – det skulle vara en social knutpunkt. Vi anser att det råder brist på öppna rum som kan fungera som samlingsplats för hökarängsbor. Låt oss tillsammans väcka ursprungsvisionen till liv igen! Stöd vårt arbete och bli en del av skapandet av Hökarängens nya, öppna scen och mötesplats, genom att skriva under namninsamlingen.
Hökarängen, Farsta distrikt, Stockholm, Sverige

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Kategorier

Uppdateringar

2025-08-25 10:12:38 +0200

100 underskrifter nådda

2025-08-18 16:48:17 +0200

50 underskrifter nådda

2025-08-13 08:34:39 +0200

25 underskrifter nådda

2025-08-12 15:02:32 +0200

10 underskrifter nådda