Hoppa till huvudinnehåll

Till: Vår nya regering

Återförstatliga järnvägen


Sverige har världens mest splittrade järnvägsunderhåll och avregleringarna har gjort att tågtrafiken fungerar sämre. Varje år kostar tågförseningarna samhället 9 miljarder kronor. Bolagens vinstjakt prioriteras framför att tågen kommer i tid. Det är dags att ta tillbaka underhållet av järnvägen från de vinstdrivande bolagen.

Skriv under för att:

  • Staten ska återta ansvaret för järnvägsunderhållet, som ska genomföras av en ny järnvägsmyndighet med egen personal och egna maskiner.
  • Järnvägsunderhållet återtas löpande när de nuvarande kontrakten löper ut, som ett sätt att stärka krisberedskapen och den demokratiska kontrollen över järnvägen.
  • All personal som arbetar på olika bolag vid järnvägen ska erbjudas anställning i den nya myndigheten, med syftet att stärka kompetensen om järnvägsunderhållet hos myndigheten

Spårfel är ett initiativ från järnvägare på fackförbundet Seko som dagligen arbetar med järnvägsunderhållet och försöker lösa problemen för samhället och trafikanterna.

Det är dags att göra något. För att sätta samhällsintresse före vinstintressen behöver regeringen lyssna på de krav som kampanjen Spårfel lyfter.

Läs mer om kampanjen: sparfel.se

Varför är det viktigt?

När riksdagen 2010 fattade beslut om en avreglering av järnvägsunderhållet såg man framför sig att en effektiv marknad skulle växa fram. Nu har 16 år gått och marknaden lider av betydande brister. Få aktörer, få anbud och snedvridna incitament genererar en lägre kvalitet på drift- och trafiksäkerhet än väntat, i relation till de medel som finns anslagna till järnvägsunderhåll. Dessutom ökar Trafikverkets kostnader och byråkrati – samtidigt som järnvägsunderhållet minskar. 

Det finns idag ingen aktör med samlad koll på järnvägen. Förseningar inom järnvägstrafiken kostar samhället 9 miljarder kronor per år (2024). Den största delen av förseningarna (omkring 33 procent) beror på fel i järnvägsanläggningen. Eftersatt underhåll ökar också risken för driftstopp. Varken resenärer eller gods till industrin och handeln kommer fram i tid, och utan en fungerande järnväg sinkas den gröna omställningen. 

Fackförbundet Seko organiserar 80 procent av all personal vid järnvägen och har vid flertalet kongresser fattat beslut om att förbundet ska verkar för ett förstatligande av järnvägen. Det innebär ett återtagande av banunderhåll, reinvesteringar, fordonsunderhåll, trafik och egen personal. 

Vill du också att tågen ska gå i tid? Vill du minska risken för olyckor och påskynda den gröna omställningen? Gör skillnad genom att skriva under namninsamlingen.

Hur den kommer att överlämnas

Namninsamlingen överlämnas till den infrastrukturminister som tillträder efter valet.

Partner

Länkar

Uppdateringar

2026-06-24 05:36:52 +0200

5,000 underskrifter nådda

2026-06-23 14:58:32 +0200

1,000 underskrifter nådda

2026-06-23 07:51:13 +0200

500 underskrifter nådda

2026-06-18 06:40:48 +0200

100 underskrifter nådda

2026-06-17 15:30:34 +0200

50 underskrifter nådda

2026-06-17 13:52:47 +0200

25 underskrifter nådda

2026-06-17 08:22:44 +0200

10 underskrifter nådda