50 underskrifter nådda
Till: Beslutsfattare i Helsingborg, politiker, Helsingborgs befolkning
"Upprop mot nya stadsbiblioteket - rädda och upprätta parken istället"

Det som måste hända nu är att Helsingborgs stad pausar planerna på att bygga det nya biblioteket tvärs över stadsparken – och i stället omprövar placeringen.
Jag vill att beslutsfattarna:
Jag vill att beslutsfattarna:
- Respekterar gåvobrevet från familjen Krook, som tydligt stipulerar att marken ska användas som park och rekreation för allmänheten.
- Flyttar bygget till en placering längs med Carl Krooks gata, där biblioteket kan växa utan att blockera parken.
- Låter min vision och förslag för hur parken och biblioteket kan samexistera – med bevarad grönska, öppenhet och kultur – bli en del av stadens beslutsunderlag. Inkludera lokala aktörer och medborgare i en öppen dialog om platsens framtid.
Det här är en chans att skapa en levande och öppen stadspark som förenar stadsdelarna, stärker tryggheten och ger plats för både kultur, grönska och möten – utan att radera platsens historia.
Varför är det viktigt?
Helsingborg har en unik möjlighet att bli ett föredöme – en stad som med respekt för historien binder ihop stadsdelar, kulturer och generationer i ett levande, tryggt och inkluderande stadsrum.
Istället för att bygga bort stora delar av parken och skapa en barriär mellan norr och söder, har vi chansen att utveckla en öppen och grön mötesplats för alla – där människor kan umgås, kulturen får leva och stadens själ får finnas kvar.
Det är dags för kommunen, näringslivet och invånarna att tänka nytt och samarbeta på riktigt – inte bara i ord, utan i handling.
Jag har under lång tid kämpat för att utveckla Bollbrolyckan och stadsparken till en levande plats för alla, med en musikpaviljong, uteservering, trygga aktiviteter och ett bibliotek som byggs längs med Carl Krooks gata – inte tvärs över parken. På så sätt bevarar vi både sikten, flödet och öppenheten mellan stadsdelarna.
Läs gärna hela min text här:
https://sabinasoder.se/upprop-mot-nya-stadsbiblioteket-helsingborg-riskerar-bryta-makarna-krooks-stipulerade-gavobrev-fran-1870/
https://sabinasoder.se/upprop-mot-nya-stadsbiblioteket-helsingborg-riskerar-bryta-makarna-krooks-stipulerade-gavobrev-fran-1870/
Många städer och länder har valt att satsa på levande stadsparker där grönska, kultur och mat möts – i stället för att ersätta dem med storskaliga byggprojekt.
Helsingborg har samma chans – att skapa en pulserande mötesplats där människor från alla delar av staden kan samlas och trivas.
Låt Helsingborg bli ett gott exempel – inte en stad som bygger en mur genom sitt gröna hjärta.
Med hopp om en positiv förändring❤️
/Sabina Söder
Helsingborg har samma chans – att skapa en pulserande mötesplats där människor från alla delar av staden kan samlas och trivas.
Låt Helsingborg bli ett gott exempel – inte en stad som bygger en mur genom sitt gröna hjärta.
Med hopp om en positiv förändring❤️
/Sabina Söder
Hur den kommer att överlämnas
Till de som fattar besluten i Helsingborg