Hoppa till huvudinnehåll

Till: Regeringen

Ni gav barnen lagar nu måste ni ge dem skydd!

Kampanjen är avslutad.

Stiftelsen Sapling kommer tillsammans med namninsamlingen att framföra förslag om lagförändringar till regeringen i följande områden:

  1. Initiera en utredning om överföring av vårdnads-, boende- och umgängesärenden med våld och skyddsbehov från tingsrätt till förvaltningsrätt.
  2.  Begränsa familjerättens roll och krav på medling i vårdnadsärenden när våld och barn har aktiva insatser under LBS (2024:79) och i en förstärkt enlighet med "Lex Tintin".
  3. Ge IVO ett utvidgat mandat att granska tingsrätt i ärenden som rör barn och inrättar en särskild avdelning för “Barn och rättssäkerhet”. Tillsynsmandatet måste skärpas. JO och JK saknar befogenheter, kravställande och ansvarsmekanismer. En ny myndighet eller systematiserad process behöver skapas så det finns ett faktiskt glapp mellan nuvarande rättsläge och det vi hävdar och kräver. 
  4. Inför skyldighet för domare att samtala med barnet inför beslut inom vårdnadsmål, boende och umgänge, samt att besluta om återrapportering i riskärenden.
  5. Inför lagkrav på återrapportering till tingsrätten och uppföljande samtal med barn som tvingas till umgänge trots risk.
  6. Utveckla och förstärk "Lex Tintin" eller tillsätt vårt förslag om en tillsyns lag “Lex Liv”: som reglerar tillsyn, dokumentation, ansvar och disciplinära åtgärder vid allvarliga brister i barns rättsskydd inom rättsväsendet. "lex Liv- utredningar".
  7. Förstärk alla barns inflytande i lagarna(FB och nya SoL): det behöver stå ”Barn ska ges ett förstärkt inflytande i alla beslut och lagar som rör vårdnad, boende och umgänge
    I Nya SoL: ”Barnets vilja ska oavsett ålder utgöra den avgörande beslutsgrunden i fråga om boende och umgänge när kännedom om våld finns". Regeringen anser att man är tillräckligt gammal för att lagföras från 13års ålder men inte bestämma att man inte vill bo eller vistas hos sin förövare p.ga. att denne är vårdnadshavare till sitt brottsoffer.
Är budskapet verkligen:
- skada andra, FY dig!
- Skada dina barn, äh det viktigaste är att barn har båda sina föräldrar! 

        8. Tillsätt en spärrtid: för att upprätta en ny stämning inom vårdnadsmål i de fall där våld i hemmet finns. Tillsätts en spärrtid på ett år med krav på att den våldsutövande föräldern tagit emot stöd och hjälp från socialtjänsten för våldet, frivård eller kriminalvård vid liknande bakrung samt eller missbruksvård innan stämningen. Barnets behandling, stöd och rekreation måste få påbörjas eller genomarbeta trauman innan våldsamma föräldrar fortsätter att stämma om vårdnad, sprida skräck och utsätta barnet för eftervåld. 


Varför är det viktigt?

Det är regeringens och riksdagens tur att inte svika, rida på eller missbruka modet hos de barn som vågar berätta om våldsutövande i hemmet.
Konsekvensen och ansvaret ska inte läggas på barnen när de senare löper amouk och utagerar efter långvarig våldsutsatthet i hemmiljön. Det är barnen som svikits och utsatts för rättsövergrepp.  Mänskliga- och rättliga skyldigheter finns för att stärka framtidens rättigheter.
Ansvaret och konsekvenserna måste ligga hos beslutsfattande rättsväsen som blundar och misslyckas att skydda barnen från fortsatta våldsupplevelser och barnfridsbrott trots att utlåtande från socialtjänst, polis och andra sakkunniga finns som grund.

Ett brutet ben kan inte behandlas med plåster utan kräver ett ingrepp och korrigering. Så kan inte barns skydd och rättigheter om ett liv fritt från våld stärkas med lagändringar utan politiska ingrepp och fokus på mänskliga skyldigheter.

Varje underskrift uppmanar Sveriges regering att:
Skydda barnen.
Stoppa tvångs umgänge med förövare.
Flytta besluten till domstolar där barnens trygghet faktiskt står i centrum.



Hur den kommer att överlämnas

Namninsamlingen är akut och kommer att lämnas över fysiskt tillsammans med initiativ och förslag om Lagförändringarna.
Mer information om en ceremoniell överlämning till minst två partiers representanter kommer för dig som vill delta.

Uppdateringar

2025-11-26 14:26:31 +0100

Namninsamlingen är en framgång med 402 underskrifter

2025-11-21 11:51:53 +0100

100 underskrifter nådda

2025-11-19 20:39:56 +0100

50 underskrifter nådda

2025-11-19 14:58:27 +0100

25 underskrifter nådda

2025-11-19 12:02:03 +0100

10 underskrifter nådda