Hoppa till huvudinnehåll

Till: Vänersborgs kommun

Gratis ABC-kort under sommaren

Vi studerande ungdomar som bor i Vänersborgs kommun borde också få gratis ABC-kort på Västtrafik under sommaren.

Varför är det viktigt?

Vi som bor i Vänersborgs kommun känner oss utstötta då våra grannkommuner (Trollhättan, Lilla-Edet och Grästorp) delar ut gratis ABC-zon biljetter under sommaren till studerande ungdomar. Alltså till barn födda 2007 - 2012 (åk 7-9 samt gymnasieelever).
Vi i Vänersborgs kommun borde få en sådan möjlighet att resa fritt under sommarlovet, speciellt för oss som är i extra behov av kollektivtrafiken och varken har körkort eller bil. 
Vi som bor utanför tätbebyggt område och som vill ha ett socialt fungerande liv under sommarlovet förtjänar också chansen att kunna ha det, utan att spendera våra pengar på biljetter hit och dit.
En resa till Göteborg kostar 84 kr, gäller 180 minuter. Sedan måste man köpa en biljett tillbaka vilket gör att summan blir totalt 168 kr endast för att dra ut till stan och sen hem igen.
Så borde det inte behöva vara, åtminstone inte under sommarlovet då vi ska roa oss och njuta av ledigheten.
Vänersborg, Sverige

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Uppdateringar

2026-05-20 11:56:03 +0200

50 underskrifter nådda

2026-05-19 21:59:16 +0200

25 underskrifter nådda

2026-05-19 19:34:32 +0200

10 underskrifter nådda